Polskie znaki w adresie internetowym? Teraz to jeszcze
Polskie znaki w adresie internetowym? Teraz to jeszcze łatwiejsze
autorem artykułu jest Szymon Szymczyk
Jeszcze do niedawna nazwy domen nie mogÅ‚y zawierać liter spoza alfabetu Å‚aciÅ„skiego, co nie byÅ‚o wielkim utrudnieniem dla tej części ziemskiej populacji, której jÄ™zyki na nim siÄ™ opierajÄ… – przecież ostatecznie ĆwiÄ…kaÅ‚a można zapisać jako „cwiakala”. CaÅ‚a reszta, szczególnie w dobie gwaÅ‚townie upowszechniajÄ…cego siÄ™ dostÄ™pu do Internetu, miaÅ‚a jednak poważny problem. Tak narodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ IDN.
Jak to działa?
BiorÄ…c pod uwagÄ™ standardy Internetu, pomysÅ‚ jest nie nowy – pierwszy raz przedstawiono go już w 1996 roku. Ostatecznie po dÅ‚ugich dyskusjach spoÅ›ród wielu propozycji zdecydowano siÄ™ na zdefiniowany w 2003 roku system IDNA (Internationalizing Domain Names in Applications). DziÄ™ki niemu możliwe staÅ‚o siÄ™ wykorzystywanie nazw domen zawierajÄ…cych znaki spoza zestawu ASCII – jedynego obsÅ‚ugiwanego przez DNS (Domain Name System – system nazw domenowych). RozwiÄ…zanie to miaÅ‚o wielkÄ… zaletÄ™ – nie wymagaÅ‚o wprowadzania żadnych zmian w istniejÄ…cej już infrastrukturze DNS. Za zamianÄ™ nazw domen z nie-ASCII na ASCII odpowiada przeglÄ…darka lub inny program wykorzystywany przez użytkownika. Przebieg tego procesu okreÅ›la wÅ‚aÅ›nie mechanizm IDNA.
Nie wdajÄ…c siÄ™ w zawiÅ‚e szczegóły – IDNA polega na dodaniu do adresu strony prefiksu xn-- i zamianie wszystkich znaków na ASCII. Ostateczny efekt może okazać siÄ™ zaskakujÄ…cy, np. adres bloga BÅ‚ażeja ĆwiÄ…kaÅ‚y www.bÅ‚ażej-ćwiÄ…kaÅ‚a.pl wyglÄ…daÅ‚by tak:
www.xn--baej-wikaa-9gbv67eka47f.com.pl
Kto zapamiętałby taki adres? Na szczęście zamianą automatycznie zajmuje się przeglądarka internetowa (należy jednak pamiętać, by była ona zaktualizowana). Taki mechanizm gwarantuje, że strona będzie dostępna także dla użytkowników używających starszych aplikacji nie obsługujących IDN.
Czym „a” różni siÄ™ od „a”?
Z zastosowaniem IDN wiążą siÄ™ też pewne problemy. Jednym z nich sÄ… oszustwa wykorzystujÄ…ce graficzne podobieÅ„stwo liter w różnych alfabetach. Np. WyÅ›wietlajÄ…ce siÄ™ w IDN Å‚aciÅ„skie „a” wyglÄ…da dla użytkownika tak samo jak pisane cyrylicÄ… „a” podczas, gdy dla DNS oznacza to dwie zupeÅ‚nie różne strony internetowe. PrzykÅ‚adowo, podmieniona strona paypal.com zawierajÄ…ca „a” z cyrylicy:
www.xn--pypal-4ve.com
- Na szczęście zarówno twórcy przeglÄ…darek, jak i rejestratorzy domen stosujÄ… różne mechanizmy stanowiÄ…ce zabezpieczenie przed tego typu oszustwami – uspokaja BartÅ‚omiej Juszczyk z rejestrujÄ…cego domeny IDN serwisu 2BE.PL.
Jeśli np. w adresie znajdują się znaki pochodzące z różnych zestawów, przeglądarka wyświetli go we wersji ASCII. Z kolei wielu rejestratorów domen, w tym polski NASK, uniemożliwia rejestrację domen zawierających znaki z różnych zestawów. Nie można więc łączyć w jednym adresie liter łacińskich z cyrylicą.
Czy warto?
RejestracjÄ… domen z polskimi znakami zapewne zainteresuje wiele rodzimych firm szczególnie, jeÅ›li ich nazwy takie znaki zawierajÄ…. Gorzej, jeÅ›li współpracujÄ… one z przedsiÄ™biorcami zagranicznymi. Chwytliwa, Å‚atwa do zapamiÄ™tania domena stanowi coraz istotniejszy element marketingu firmy. Niestety adres www.xn--mid-hna.com.pl wyÅ›wietlajÄ…cy siÄ™ niemieckiemu partnerowi firmy www.miód.com.pl standardów „chwytliwoÅ›ci” raczej nie speÅ‚nia.
- Co innego jednak, gdy domena IDN jest dodatkiem do strony – mówi BartÅ‚omiej Juszczyk z 2BE.PL – Polscy klienci mogÄ… być mile zaskoczeni korzystajÄ…c z takiej strony dziaÅ‚ajÄ…cej równolegle z wersjÄ… Å‚atwiej dostÄ™pnÄ… dla obcokrajowców.
Trudno zaprzeczyć, że IDN w pewien sposób zawęża grono odbiorców danego serwisu. Ale, czy każdy serwis jest skierowany do przeszło 6 miliardów ludzi? Rozwój Internetu i coraz łatwiejszy do niego dostęp oprócz poszerzania sieci globalnych powiązań równolegle sprzyja rozwojowi usług lokalnych. Przykładem niech będę wirtualne urzędy administracji publicznej. Szczególnie zainteresowane IDN mogą być więc wszelkie organizacje bądź instytucje regionalne prowadzące swoje serwisy internetowe głównie z myślą o społecznościach lokalnych.
Trudno ostatecznie rozstrzygnąć, czy warto posiadać domenÄ™ IDN. RozważajÄ…c tÄ… kwestiÄ™ kluczowe wydaje siÄ™ jednak inne pytanie – kim jest docelowy odbiorca serwisu? Może warto zrezygnować z wielkiej grupy maÅ‚o prawdopodobnych użytkowników po to, by zyskać tych, na których najbardziej nam zależy?
--
2BE.PL
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
"Boom" na ubezpieczenia i ubezpieczenia dla firm?
NLP - modelowanie ludzkiej doskonałości!
WELLNESS, dobre zdrowie dla Ciebie
Sekrety z pod maski FSO Wars
Za co kochamy?